Deň objavov
Tím učiteľov Gymnázia, Veľká okružná, pozýva všetkých mladých výskumníkov zo základných škôl v Žiline a okolí zapojiť sa do prvého ročníka online súťaže Deň objavov.
Súťaž je určená pre tímy žiakov 2. stupňa a prebieha v mesiacoch september a október 2023.
Fyzikálne výzvy
Na tejto stránke nájdete aktuálne zadanie súťažného kola z fyziky. Nájdete tu tiež aj úlohy z predošlých kôl.
Prečo nespadne? (do 20. 10. 2023)
Anabela a Florián listujú albumom z letnej dovolenky. Narazili na obrázok známej stavby, určite vám ju netreba predstavovať.
Vaša úloha je jednoduchá: vysvetlite Anabele a Floriánovi, prečo veža nespadne.
Nájdite ešte jednu odpoveď: Pôda pod základmi veže stále usadá a veža sa pomaly nakláňa viac a viac. Môže sa takto pomaly nakláňať stále alebo raz spadne? Čo o tom rozhoduje?
O bielizni (do 10. 10. 2023)
Naši kamaráti Florián a Anabela bývajú na dedine. Denne sa stretávajú s rôznymi zaujímavými problémami, nad ktorými potom spolu premýšľajú. Naposledy boli svedkami rozhovoru medzi tromi susedami, ktoré sa bavili o sušení bielizne.
- Niekto suší vypratú bielizeň vonku na čerstvom vzduchu, niekto v dome alebo v byte. Prvá suseda, ktorá nechala bielizeň zavesenú vonku, s potešením privítala vietor, lebo tvrdí, že počas vetra uschne bielizeň rýchlejšie ako pri bezvetrí. Vysvetlite, či má pravdu. Svoju odpoveď zdôvodnite.
- Druhá suseda zavesila bielizeň v podkroví a otvorila okná. Ostatným tvrdila, že takto sa jej bielizeň usuší oveľa skôr, ako keby ju zavesila v izbe s ústredným kúrením. Prečo bielizeň schne rýchlejšie v podkroví s otvoreným svetlíkom ako v dobre vykúrenej izbe?
- Tretia suseda zase rozprávala, že rýchlosť sušenia závisí aj od ročného obdobia. Ona najradšej suší vypraté veci vonku v zimných mesiacoch. Kedy schne bielizeň v zime rýchlejšie: keď je mráz, alebo keď je oteplenie? Prečo?
V bani (do 29. 9. 2023)
Počas školskej exkurzie navštívila Floriánova sestra Anabela so svojimi spolužiakmi banícke múzeum. Medzi rôznymi zaujímavými exponátmi ju zaujal jeden banícky kahan. Od pracovníkov múzea sa dozvedela, že až do zavedenia elektrického osvetlenia sa v baniach používali banícke kahany. Často sa ale stávalo, že plamienky kahana zapálili zemný plyn metán, ktorý spolu so vzduchom vytváral pod zemou výbušnú zmes. Po veľkom baníckom nešťastí v roku 1812, pri ktorom tragicky zahynuli stovky baníkov, bola vypísaná súťaž na konštrukciu baníckeho kahanu, ktorý by plyn pod zemou nemohol zapáliť. Taký kahan zostrojil istý anglický fyzik s iniciálami H. D. Princíp jeho kahanu bol veľmi jednoduchý – horiaci plameň obklopil drôtenou sieťkou.
- Vysvetlite princíp činnosti takéhoto kahana.
- Zistite, ako sa volal spomínaný anglický fyzik.
Ako vysvetliť riešenie
Vyriešili ste dnešnú úlohu? Vysvetlite ho písomne alebo formou videa tak, aby ste stručne a jasne popísali všetky javy súvisiace s riešením. Môžete popísať podobné situácie, uviesť príklady.
Neponáhľajte sa a vysvetlenie podajte systematicky ako pre človeka, ktorý nikdy o daných veciach nepočul, a chcete mu ich dostatočne vysvetliť.
Pred odovzdaním vám odporúčame dať vaše vysvetlenie prečítať niekomu neznalému problematiky. Pochopil váš myšlienkový postup?
Nezabudnite, kvalita riešenia rozhoduje. Držíme palce :).